Drzewa tlenowe, których popularność w Polsce stale rośnie

Drzewa tlenowe, których popularność w Polsce stale rośnie, zyskują zainteresowanie branży meblarskiej. Drewno Oxytree znakomicie sprawdza się w produkcji mebli oraz drewnianych elementów wykończenia. W czym tkwi sekret Oxytree? Z pewnością w wyjątkowych właściwościach drzewa tlenowego oraz pozyskiwanego z niego wysokiej jakości materiału, który przyczynia się do globalnej redukcji śladu węglowego. Te zalety doceniła marka GO.CE Design, która stworzyła we współpracy z Oxytree pierwszą w Polsce linię mebli z drewna tlenowego – OXY Line. 

 

Rozwiązanie leży w naturze

Oxytree to roślina o właściwościach regulujących klimat. W znaczący sposób wpływa na poprawę jakości powietrza oraz na ochronę środowiska. Drzewo tlenowe bardzo szybko rośnie. Już po 6 latach od posadzenia osiąga 16 m wysokości. Do szybkiego wzrostu potrzebuje dużej ilości dwutlenku węgla, co powoduje wytwarzanie znacznej ilości tlenu. Jest w stanie wyprodukować go nawet do 10 razy więcej w porównaniu z innymi gatunkami rodzimych drzew liściastych. Szybki przyrost drzewa to również idealne rozwiązanie dla problemów związanych z brakiem lasów. Po ścięciu wyrasta na nowo. W ten sposób w ciągu 20 lat może dostarczyć 4 razy więcej wysokiej jakości drewna niż inne rodzime gatunki.


Materiał doskonały

Drewno z drzew Oxytree doceniła już branża stolarska, budowlana, jak również meblarska. W przemyśle wykorzystuje się 3-letnie Oxytree, a do produkcji niektórych elementów budowlanych nawet 1-2-letnie drzewa. Drewno Oxytree jest lżejsze od drewna z innych gatunków drzew. Materiał ten jest niezwykle elastyczny i nie wypacza się. Co ważne, drewno Oxytree jest jednorodne – pozbawione sęków i wosku. Jego gęstość w suchym stanie wynosi 300-400 kg/m3. Ponadto posiada wysoką temperaturę zapalności (420-430°C). Odpowiednio przygotowane dobrze izoluje i nie chłonie wilgoci. Co ciekawe, to właśnie z drewna tego gatunku drzewa powstają najlepsze i najdroższe deski surfingowe na świecie. Stanowi świetny materiał do produkcji desek, płyt, boazerii oraz mebli, co wykorzystał już jeden z wiodących polskich producentów.

– Od tego roku możemy cieszyć się pierwszą linią mebli z drewna tlenowego. Marka GO.CE Design we współpracy z Oxytree stworzyła pierwszą w Polsce linię naturalnych i designerskich mebli Oxy Line. Właściciele marki docenili właściwości drewna oraz to, co najważniejsze – najwyższą jakość, która idzie w parze z poszanowaniem natury. Dzięki wspólnemu projektowi umożliwiamy klientom zakup nowych mebli, przy jednoczesnym wsparciu środowiska naturalnego. To również nasza odpowiedź na poszukiwanie kompromisu między konsumpcją a ochroną naszej planety – mówi Jacek Linder, Dyrektor Marketingu Oxytree.


Odpowiedzialne wnętrza

Świadomość konsumentów na temat zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz zapotrzebowanie na produkty, których produkcja odbywa się w zgodzie z naturą, stale rośnie. To w rękach producentów spoczywa odpowiedzialność za stworzenie oferty, którą nabywając, klient ma pewność, że przyczynia się do redukcji śladu węglowego.

– Często spotykamy się z niewiedzą klientów na temat ekologicznych rozwiązań stosowanych w meblarstwie. Z dumą odpowiadamy, że łóżka, szafy czy stoły możemy już nabyć bez żadnej szkody dla środowiska. Czujemy się odpowiedzialni za wprowadzanie nie tylko innowacji, które mają poprawić komfort użytkowania, ale również tych, które zapewnią godną przyszłość naszej planety. Jednym z tych rozwiązań jest zastosowanie drewna Oxytree – opowiada Rafał Cebula, właściciel marki GO.CE Design.

Drzewo Oxytree powstało w wyniku sklonowania w warunkach laboratoryjnych dwóch gatunków Paulowni: elongata i fortunei. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez badaczy naukowych z Katedry Leśnictwa i Genetyki Uniwersytetu Castilla-La Mancha w Hiszpanii, Oxytree jest najlepszym klonem tego gatunku drzewa. Co ważne, drzewo tlenowe uznane jest na arenie międzynarodowej europejskim paszportem, posiada również certyfikat jakości oraz licencję handlową. Jego popularność rośnie od 2011 r., kiedy to jego odmiana została dodana do Urzędu Odmiany Roślin (UE).

Źródło: http://informacjebranzowe.pl/drewno-oxytree-przyszloscia-polskiego-meblarstwa